Ένα σχολείο με ταυτότητα

1epal-patras2-2-2

Το σχολείο μας

Το σχολικό συγκρότημα στο Κουκούλι , με βάση τα στοιχεία που υπάρχουν στο αρχείο μας, κατασκευάστηκε την περίοδο 1966-1968 (1966 κατάθεση αρχιτεκτονικής μελέτης).

Μέχρι το 1977 λειτούργησε ως Μέση Τεχνική Σχολή Πατρών με ειδικότητες βοηθών Εργοδηγών (μηχανολόγων, ηλεκτρολόγων και δομικών έργων). Με το Νόμο 576/77 καταργήθηκαν αυτές οι σχολές και ιδρύθηκαν τα Κ.Ε.Τ.Ε. (Τεχνικά Λύκεια – ΤΕ.Λ., Επαγγελματικά Λύκεια – ΕΠ.Λ. και οι Τεχνικές / Επαγγελματικές Σχολές – Τ.Ε.Σ.).

Από το 1977-1980 λειτούργησε παράλληλα ως Μέση Τεχνική Σχολή Πατρών για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους οι μαθητές που εγγράφηκαν το σχ. έτος 1977-1978 και ως ΤΕ.Λ.-ΕΠ.Λ.-Τ.Ε.Σ υπό την ευθύνη του 1ου ΚΕΤΕ ΠΑΤΡΩΝ, μια ανώτερη εποπτεύουσα διοικητική αρχή ως Κέντρο Επαγγελματικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης.,

Από το 1980-1985 ως ΤΕ.Λ., ΕΠ.Λ και Τ.Ε.Σ. του 1ου ΚΕΤΕ ΠΑΤΡΩΝ

Μετά το 1985 τα Κ.Ε.Τ.Ε. μετατρέπονται σε Τ.Ε.Λ (Τεχνικά Επαγγελματικά Λύκεια) και Τ.Ε.Σ. με εργαστηριακή υποστήριξη των μαθημάτων ειδικότητας στα Σ.Ε.Κ. (Σχολικά Εργαστηριακά Κέντρα ) και έτσι ιδρύεται το 1ο ΣΕΚ ΠΑΤΡΑΣ.