Διδακτική Επίσκεψη του τομέα «Δομικών έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού»

Τη Δευτέρα 24/10/2022 ο Τομέας «Δομικών έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού» του 1ου ΕΠΑΛ Πάτρας και συγκεκριμένα οι μαθητές τους Β΄ τάξης, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Φρούριο της Πάτρας. Συγκεκριμένα, συμμετείχαν  στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  «Ταξίδι στο χρόνο μέσα από τις οχυρώσεις του Κάστρου Πάτρας» που διοργάνωσε η Εφορεία Αρχαιοτήτων Αχαΐας, σε συνεργασία με τον υπεύθυνο Πολιτιστικών Θεμάτων της Δ.Δ.Ε Αχαΐας.

Η αρχαιολόγος κα Μαγκανιώτη Ειρήνη μας ξενάγησε στα τείχη του Κάστρου, μας ταξίδεψε νοητά από τους προϊστορικούς χρόνους μέχρι τη νεότερη ιστορία της Πάτρας και της ακρόπολής της (το Φρούριο) και μας μοίρασε αντίστοιχο εκπαιδευτικό υλικό. Οι μαθητές εξέφρασαν την χαρά και την ικανοποίησή τους, καθώς και την επιθυμία για μια μελλοντική συμμετοχή σε παρόμοιες δράσεις.

Στην εκπαιδευτική επίσκεψη συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί:
Μαραγκού Ιωάννα και Τσιμεράκη Αικατερίνη