Ειδικότητα Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων

Η φοίτηση στην Α΄ Τάξη είναι κοινή για όλους τους μαθητές, με 22 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας, 7 ώρες μαθήματα Προσανατολισμού και 6 ώρες μαθήματα Επιλογής. Στην Β΄ Τάξη επιλέγεις Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού, με 12 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας και 23 ώρες μαθήματα Τομέα. Στην Γ΄ Τάξη επιλέγεις Ειδικότητα Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων, πάλι με 12 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας και 23 ώρες μαθήματα Ειδικότητας.

Με την ολοκλήρωση φοίτησης στο ΕΠΑΛ παίρνεις Απολυτήριο και Πτυχίο Ειδικότητας, επιπέδου 4. Με αυτό, μπορείς να ζητήσεις την Επαγγελματική Άδεια Τεχνίτη, ειδικότητας Α (φωτισμός, κίνηση και παραγωγή-μεταφορά-διανομή ηλεκτρικής ενέργειας), από τη Διεύθυνση Ανάπτυξης (πρώην Βιομηχανίας) της Περιφέρειας που ανήκεις. Κατόπιν, μαζεύοντας ασφαλιστικά ένσημα  (σύμφωνα με Πίνακα Προϋπηρεσίας), μπορείς να συνεχίσεις με τις άδειες του Αρχιτεχνίτη  και Εγκαταστάτη.

Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με συντήρηση και επισκευή ηλεκτρικών συσκευών (πλυντήρια, κουζίνες κλπ) στον Οικιακό Τομέα ή με ηλεκτρικούς αυτοματισμούς (κυκλώματα με ρελέ, PLC κλπ) στο Βιομηχανικό Τομέα.

Για να ξεκινήσεις την Επαγγελματική σου Δραστηριότητα, έχει θεσμοθετηθεί η προαιρετική μαθητεία για τους αποφοίτους της Τεχνικής Εκπαίδευσης. Αυτή διαρκεί 9 μήνες  κατά τους οποίους ο μαθητευόμενος εργάζεται 4 ημέρες την εβδομάδα σε Φορείς του Δημόσιου ή Επιχειρήσεις του  Ιδιωτικού Τομέα, ενώ την 5η ημέρα παρακολουθεί το Εργαστηριακό Μάθημα της Ειδικότητας στο ΕΠΑΛ. Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, ο μαθητευόμενος δίνει Εξετάσεις Πιστοποίησης και  λαμβάνει το Πτυχίο επιπέδου 5. (Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/mathiteia).

Επίσης, μόλις τελειώσεις την φοίτησή σου μπορείς να συμμετάσχεις στις Πανελλαδικές Εξετάσεις για την Εισαγωγή σου στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (ΑΕΙ), εξεταζόμενος σε 4 μαθήματα, 2 Γενικά (Νέα Ελληνικά, Μαθηματικά) και 2 Ειδικότητας (Ηλεκτροτεχνία ΙΙ και Ηλεκτρικές Μηχανές).

Εργαστήριο Αυτοματισμού-Εργαστήριο Ηλεκτρολογίας

Για να ξεκινήσεις την Επαγγελματική σου Δραστηριότητα, έχει θεσμοθετηθεί η προαιρετική μαθητεία για τους αποφοίτους της Τεχνικής Εκπαίδευσης. Αυτή διαρκεί 9 μήνες  κατά τους οποίους ο μαθητευόμενος εργάζεται 4 ημέρες την εβδομάδα σε Φορείς του Δημόσιου ή Επιχειρήσεις του  Ιδιωτικού Τομέα, ενώ την 5η ημέρα παρακολουθεί το Εργαστηριακό Μάθημα της Ειδικότητας στο ΕΠΑΛ. Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, ο μαθητευόμενος δίνει Εξετάσεις Πιστοποίησης και  λαμβάνει το Πτυχίο επιπέδου 5 (Περισσότερες πληροφορίες στο  http://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/mathiteia).