Τα σχολεία πηγαίνουν πανεπιστήμιο – Α’ Τάξη – Σχολικό έτος 2021-2022

Τα τμήματα Α1 και Α2 επισκέφθηκαν την Πέμπτη 07-04-2022 και την Παρασκευή 08-04-2022 αντίστοιχα το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών, στο πλαίσιο της δράσης «Τα σχολεία πηγαίνουν πανεπιστήμιο» και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μ’ έναν διαφορετικό, βιωματικό τρόπο τον κόσμο των ηλεκτρονικών. Κατά τη διάρκεια μίας διαδραστικής ιστορικής αναδρομής, που έγινε από τον καθηγητή κ. Γιαννακόπουλο, τα παιδιά γνώρισαν τα στάδια εξέλιξης της επιστήμης των Ηλεκτρονικών, πρωιμότερες μορφές αποθήκευσης δεδομένων στους Η/Υ, μικροτσίπ, ενώ πειραματίστηκαν με τις δυνατότητες μιας θερμικής κάμερας.

Στη συνέχεια ακολούθησε επίσκεψη στην Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Πατρών, όπου τα παιδιά περιηγήθηκαν στους χώρους μιας ακαδημαϊκών προδιαγραφών βιβλιοθήκης και γνώρισαν τον τρόπο ταξινόμησης των βιβλίων, ενώ έγινε ευρύτερη ξενάγηση στην Πανεπιστημιούπολη, με παρατήρηση της χωροδιάταξής της, των υπαίθριων γλυπτών, των υποδομών και των παροχών προς τα μέλη της φοιτητικής κοινότητας.