Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας

Μαθητές του σχολείου δημιούργησαν στα πλαίσια μαθημάτων πληροφορικής εικόνες

(gif animation και μικρά video) για την παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας

Παπαδιονυσόπουλος Γιώργος
Παπαδημητρίου Γιώργος

Σερεσλίδης Γιάννης
Μπιθίτσικας Γιάννης

Γκοτσόπουλος Φώτης

Βακιρτζόγλου Αλέξανδρος

«Έτσι, για πλάκα…» ταινία του 1ου ΕΠΑ.Λ. Πάτρας

Σχολικό έτος 2022-2023

«Το μόνο που χρειάζεται για να θριαμβεύσει το κακό, είναι οι καλοί άνθρωποι να μην κάνουν τίποτε.»

Έντμουντ Μπερκ (1729-1797)
Πολιτικός και Φιλόσοφος

Η ταινία δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της δράσης της πολιτιστικής ομάδας του 1ου Ημερήσιου ΕΠΑ.Λ. Πάτρας την σχολική χρονιά 2022-2023.

Μία ταινία, τέσσερις ιστορίες σχολικού εκφοβισμού που συχνά περνούν σχεδόν απαρατήρητες. Τέσσερις ιστορίες με ένα «θύμα» πάντα, με «θύτες» και «παρατηρητές». Τα θύματα υποφέρουν, οι θύτες «καμαρώνουν», οι παρατηρητές εκλογικεύουν τις συμπεριφορές τους και απονομιμοποιώντας τις αντιδράσεις των «θυμάτων», αιτιολογούν τις πράξεις τους ως γενόμενες στα πλαίσια μιας θεμιτής και αθώας «πλάκας» μεταξύ ίσων. Το θύμα υποφέρει από ένα σκωπτικό σκίτσο ή από τη λεκτική και σωματική βία ή από τη σεξουαλική παρενόχληση. Όλες οι ιστορίες καταδεικνύουν με σαφήνεια την καθημερινή εμφάνιση διαφορετικών μορφών του κοινωνικού προβλήματος του εκφοβισμού και της βίας στο σχολείο, την υποτίμηση των συμπεριφορών των «θυτών» από τους ίδιους και τους «παρατηρητές», αλλά και τις ολέθριες συνέπειες για τα «θύματα».

Σενάριο – Σκηνοθεσία: Πετροπούλου Μαρία