Κάντο ν’ ακουστεί.

Μία από τις δράσεις της ειδικότητας ήταν η συμμετοχή μας το 2015 στο  ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΣΜΟ «Κάντο ν’ ακουστεί».

Οι μαθητές/τριες του 1ου ΕΠΑΛ & 1ου ΕΚ [Φιλιππίδη Ευγενία (Α4), Χαϊκάλη Ελισσάβετ (Α4), Κουτσοδήμας Παύλος (ΒΗΝ), Λιβαθινός Ανδρέας (ΒΗΝ), Μαζαρακιώτης Αθανάσιος (ΒΗΝ), Τζαϊλάκης Νικόλαος (ΒΗΝ)] συμμετείχαν με την καθοδήγηση της καθηγήτριας τους κα. Αρμένη στο μαθητικό Διαγωνισμό: «Κάντο ν’ ακουστεί», τον οποίο συνδιοργανώνουν το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Επιστημονική Εταιρία «European School Radio, το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο».

Ο διαγωνισμός ήταν στο πλαίσιο του 2ου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου. Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη της Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Μακεδονίας-Θράκης και του Τμήματος Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Μπορεί να μην βραβευτήκαμε αλλά στείλαμε ένα μήνυμα σε όλους, αλλά κυρίως στα νέα παιδιά ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τον αθλητισμό και να προσέξει το σώμα του και την υγεία του γενικότερα.

(Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρονικών & Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών)