Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού

Ο Τομέας δομικών έργων απευθύνεται σε εκείνους που επιθυμούν να ασχοληθούν με τη σχεδίαση των τεχνικών έργων. Η ειδικότητα του Τεχνικού Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής των ΕΠΑΛ   προετοιμάζει τον αυριανό επαγγελματία ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στη μελέτη και τον σχεδιασμό κάθε τεχνικής εργασίας. Ο Τεχνικός Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής είναι ο επαγγελματίας που συμμετέχει ενεργά στην κατασκευή δομικών έργων (κτιρίων, δρόμων, γεφυρών, κ.ά.). Χρησιμοποιεί τα όργανα της τοπογραφίας για αποτύπωση και εμβαδομέτρηση ενός οικοπέδου – περιοχής. Γνωρίζει τα δικαιολογητικά και την σύνταξή τους για την έκδοση μίας οικοδομικής άδειας και μπορεί να εργαστεί σε γραφεία εκπόνησης μελετών τεχνικών έργων ως σχεδιαστής η ως μηχανικός.  Ακόμα  σε τεχνικές υπηρεσίες του Δημοσίου (Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε, Δήμων, ΔΕΗ, ΟΤΕ, Εθνικό Κτηματολόγιο, Πολεοδομία κτλ).

Οι απόφοιτοι του τομέα Δομικών Έργων των ΕΠΑΛ έχουν την δυνατότητα να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους μέσω πανελληνίων εξετάσεων στα τμήματα: ΑΕΙ- ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, ΤΕΙ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ( Α.Σ.ΠΑΙ.ΤΕ ), ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΡΓΩΝ.

Τα μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι απόφοιτοι του τμήματος κατά τις πανελλαδικές εξετάσεις είναι: Αρχιτεκτονικό Σχέδιο, Οικοδομική, Νεοελληνική Γλώσσα και Μαθηματικά.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ

Αρχιτεκτονικό σχέδιο

Ο πτυχιούχος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί

• Σε γραφεία εκπόνησης μελετών, όπως οικοδομικών έργων, οδοποιίας, αρχιτεκτονικών και τοπογραφικών μελετών ως σχεδιαστές.
  • Σε τεχνικές εταιρίες κατασκευής έργων (εργολαβικά γραφεία δημοσίων και ιδιωτικών έργων) ως σχεδιαστής ή εργοδηγός.
  • Σε αντιπροσωπείες οικοδομικών υλικών.
  • Σε εργοστάσια παρασκευής σκυροδέματος ή οικοδομικών υλικών.
  • Στις τεχνικές εταιρίες του Δημοσίου (Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε, Δήμων, Νομαρχιών, ΔΕΗ, ΟΤΕ, στη Πολεοδομία κτλ)
  • Σαν ελεύθερος επαγγελματίας με δικό του τεχνικό γραφείο αναλαμβάνοντας την εκτέλεση δημοσίων τεχνικών έργων μικρού προϋπολογισμού μετά τη λήψη εργοληπτικού πτυχίου.

Δράσεις του Τομέα Δομικών Έργων, σχολικού έτους 2021-2022