Νέα – Ανακοινώσεις

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε εκδηλώσεις με θέμα: Φαινόμενα Βίας στη σχολική κοινότητα: πρόληψη, αντιμετώπιση, συνεργασία εκπαιδευτικών και γονέων/κηδεμόνων

Στο πλαίσιο της υποστήριξης – ενδυνάμωσης των σχολικών μονάδων, των εκπαιδευτικών και των γονέων/κηδεμόνων για τη διαχείριση και αντιμετώπιση των φαινομένων της επιθετικότητας των μαθητών/ριών και της ενδοσχολικής βίας, το ΠΕΚΕΣ Δυτ. Ελλάδας απευθύνει πρόσκληση στους/στις εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας και στους γονείς/κηδεμόνες για συμμετοχή σε Διαδικτυακές Εκδηλώσεις που θα υλοποιηθούν στις 7 και 21 Δεκεμβρίου 2022, ώρες 17:00- 20:00, αίθουσα: https://minedu-secondary.webex.com/meet/papadakis (ώρα προσέλευσης 16.45-17.00) με θέμα αντίστοιχα:
 Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2022, 17.00-20.00: «Σχολική βία και εκφοβισμός: καινοτόμες
μέθοδοι αντιμετώπισης – συνεργασία εκπαιδευτικών και γονέων».
Ομιλήτρια: MSc Αθηνά Καραβόλτσου, Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας.
 Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022, 17.00-20.00: «Διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς
μαθητών/ριών στο σχολείο – Μια Οικοσυστημική προσέγγιση».
Ομιλητής: Δρ. Βασίλειος Δημόπουλος, Σ.Ε.Ε. ΠΕ70, ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτ. Ελλάδας.

Η πρόσκληση