Δράσεις – Διδακτικές επισκέψεις – Εκδηλώσεις – Συμμετοχή σε προγράμματα

Σχολικό έτος 2023-2024

Η αξία της εθελοντικής αιμοδοσίας(19 -9 – 2023)

Θα θέλαμε να μοιραστούμε μαζί σας μερικά συναρπαστικά νέα σχετικά με την παρουσίαση που έγινε στο σχολείο μας σήμερα Τρίτη 19/09/2023 σχετικά με την αξία της εθελοντικής αιμοδοσίας, στο πλαίσιο των παράλληλων δράσεων του 3ου Φεστιβάλ Φορέων Κοινωνικής Φροντίδας. Η κυρία Βασιλική Κολυπέρα, επισκέπτρια υγείας στο Καραμανδάνειο Νοσοκομείο υλοποίησε μια αξιόλογη παρουσίαση για την αξία της εθελοντικής αιμοδοσίας που όχι μόνο μας εκπαίδευσε για τη σημασία της αιμοδοσίας αλλά και ενέπνευσε πολλούς να αναλάβουν δράση. Η παρουσίαση ήταν ενημερωτική, συναρπαστική και έτυχε καλής υποδοχής τόσο από τους μαθητές όσο και από το προσωπικό. Την ενημέρωση παρακολούθησαν μαθητές της Γ Λυκείου οι οποίοι αποτελούν δυνητικούς αιμοδότες. Οι προσπάθειες για ευαισθητοποίηση σχετικά με τη σημασία της αιμοδοσίας είναι πραγματικά αξιέπαινες και είναι συγκινητικό να βλέπουμε την σχολική μας κοινότητα να ενώνεται για να υποστηρίξει αυτόν τον ευγενή σκοπό. Ενθαρρύνουμε όλους να σκεφτούν να δώσουν αίμα και να συνεισφέρουν σε αυτή την σπουδαία προσπάθεια. Η πρωτοβουλία χρησιμεύει ως φωτεινό παράδειγμα του θετικού αντίκτυπου που μπορούν να έχουν ανάλογες δράσεις στους μαθητές μας, όταν αναδεικνύουν σημαντικές παραμέτρους της ζωής όπως η υγεία. Ευελπιστούμε να αναλάβουμε περισσότερες τέτοιες πρωτοβουλίες στο μέλλον και να ευαισθητοποιήσουμε την μαθητική κοινότητα σε σημαντικά θέματα.

Χατζήπαπας Παναγιώτης